دلایل بروز سرطان ریه

2 خرداد 1391
دلایل بروز سرطان ریه

دلايل بروز سرطان ريه
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

استعمال دخانيات
هيچ شکي وجود ندارد که مصرف تنباکو از اصول بنيادين ابتلا به سرطان ريه است. در حقيقت حدود 80 تا 90 درصد کل بيماري هاي ريوي به دليل مصرف تنباکو بروز مي کنند. مدت زمان سيگار کشيدن هر چه بيشتر و طولاني تر باشد، ريسک ابتلا به سرطان ريه نيز افزايش پيدا مي کند. که البته اين ريسک در مردان بالاتر مي باشد: مردهايي که در طول روز يک پاکت سيگار مي کشند 22 مرتبه بيشتر از افراد غير سيگاري در معرض ابتلا به اين سرطان قرار دارند. از سوي ديگر زناني که همين مقدار سيگار را مصرف مي کنند، ريسک ابتلا در آنان تنها 12 مرتبه افزايش پيدا مي کند. مصرف سيگار برگ و پيپ نيز کاري بدور از خطر به شمار نمي رود و درصد ريسک ابتلا به بيماري را در حدود 2 تا 6 درصد افزايش مي دهد.


هميشه در مورد خطرات دود سيگار براي افراد غير سيگاري مطالب بسياري مي شنويد و حتي پيش بيني شده است که خطرات آن در افراد غير سيگاري نسبت به افرادي که سيگار مي کشند بيشتر است. با توجه به ميزان قرار گرفتن در معرض دود سيگار ميزان ريسک ابتلا به سرطان متفاوت است. براي پژوهشگران يافتن گروهي که به هيچ وجه در معرض دود سيگار نبوده اند کار دشواري است و پيدا کردن مضرات واقعي دود سيگار براي افراد غير سيگاري کمي با مشکل بر خورد مي کند. اگرچه اطلاعات موجود در اين زمينه حاکي از آن است که در اين افراد ريسک ابتلا به سرطان 25/0 تا 45/0 درصد افزايش مي يابد.

 


براي خواندن بقيه مطلب بر روي ادامه مطلب کليک کنيد

 

 

 

عوامل شغلي
عوامل معيني در خانه و يا محل کار مثل استفاده از پنبه هاي نسوز و يا تشعشعات راديواکتيويته مي توانند عوامل ايجاد سرطان ريه در فرد باشند. در حقيقت اگر در معرض اين عوامل قرار گيريد ريسک ابتلا به بيماري در حدود 2 تا 3 درصد افزايش پيدا مي کند. اين رقم زمانيکه که شما خودتان هم سيگاري باشيد بالاتر خواهد رفت.


پنبه نسوز: يک ماده طبيعي است که از الياف بسيار ريزي تشکيل شده است که مي تواند باعث ايجاد بيماري هاي مختلفي در فرد شوند. اين ماده معمولا در ساختمان خانه ها، مواد عايق کاري و همچنين به عنوان بازدارنده آتش مورد استفاده قرار مي گيرد. چندي پيش سازمان محافظت از محيط زيست استفاده از چند فراورده پنبه نسوز را ممنوع اعلام کرد، اما اين در حالي است که هنوز در ساختمان خانه هاي قديمي، لوله هاي آب، مواد عايق کاري، مقواهاي قطور، رنگ هاي با فندگي و ساير مواد پوششي و همچنين برخي کاشي ها و موزاييک ها از اين ماده استفاده مي شود.


در افراد سيگاري استفاده از اين ماده ريسک ابتلا به بيماري را 25/1 تا 5 بار نسبت به افراد عادي افزايش مي دهد. اين رقم بر اساس ميزان و مدت زمان قرار گرفتن در معرض ماده فوق الذکر تغيير خواهد کرد.


رادون نوعي گاز مي باشد که از طريق شکست اورانيوم آزاد مي شود. معمولا در خاک، سنگ هاي زير زميني، چاه ها و مصالح ساختماني يافت مي شود. در امريکا تقريبا 1 خانه از هر 15 خانه سطوح مختلفي از اين گاز را دارا هستند. به همين دليل وزير بهداشت و درمان و سازمان حفاظت از محيط زيست دستور آزمايش کل خانه ها را صادر کردند. آمار بدست آمده باورنکردني بود. در تمام خانه ها مقادير مختلفي از اين گاز کشف شد. دومين عامل ابتلا به سرطان ريه بعد از سيگار چنين عواملي هستند که در حدود 5 تا 15 درصد از کل سرطان هاي ريه از اين طريق ايجاد مي شوند.


وراثت
از ديگر عوامل بروز سرطان ريه عوامل وراثتي هستند. يک فرد غير سيگاري اگر يک فاميل ( که سيگاري بوده) داشته باشد که داراي سرطان بوده، 2 تا 4 مرتبه بيش از سايرين احتمال ابتلا به سرطان را دارد. محققان بر اين باورند که ژن هاي مشخصي وجود دارند که باعث ايجاد سرطان ريه مي شوند. در حدود 50 تا 70 درصد از سرطان هاي ريه در جوانان به دليل مسائل ژنتيکي بروز مي کند. شايد عوامل وراثتي و ژنتيکي توضيح قانع کننده اي براي اينکه بسياري از جوانان غير سيگاري به سرطان ريه مبتلا مي شوند در حاليکه بسياري از افراد سالمند سيگاري به اين بيماري دچار نمي شوند، باشد.


انواع مختلف سرطان ريه
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ 


2 نوع مختلف سرطان ريه وجود دارد که هر يک از آنها به نوبه خود شامل زير گروه هاي متفاوتي مي باشند.


سلول هاي غير ميکروسکوپيک سرطان زا، که از رايج ترين نوع آن مي باشند و 75 تا 80 درصد از کل موارد سرطان را تشکيل مي دهند. زير گروه هاي آن شامل ورم هاي سرطاني، کارسينوماي سرطاني کوچک و بزرگ مي باشد. هر يک از اين بيماري ها بر اساس سلول هاي سرطاني که در تومور يافت مي شوند و نظر پزشکان از طريق مشاهده سلول در زير ميکروسکوپ نامگذاري مي شوند.


سلول هاي ميکروسکوپيک که خود شامل 3 زير گروه هستند و از طريق انواع متفاوت سلول ها رشد کرده و به طرق مختلف نيز در سراسر نقاط بدن منتشر مي شوند. سلول هاي کوچک کارسينوما، سلول هاي بزرگ و در آخر نيز ترکيبي از اين دو زير گروه هاي اين بيماري را تشکيل مي دهند که آنها نيز بر اساس سلول هاي موجود در تومور و تشخيص پزشک بر طبق آنچه که در زير ميکروسکوپ مشاهده مي کند نامگذاري مي شوند.


علائم سرطان ريه
ـــــــــــــــــــــــــــــــــ
اين بيماري نشانه هاي متفاوت بسيار زيادي دارد که از شايع ترين علائم آن سرفه هاي بي پايان است. اين اتفاق زماني روي مي دهد که تومور به اندازه کافي بزرگ شده و مسير ورودي جريان هوا به درون شش ها را مسدود مي کند. نشانه هاي ديگر سرطان ريه عبارتند از:


- تنگي نفس
- درد هاي دائمي قفسه سينه
- بالا آوردن خون به همراه سرفه ها
- خس خس سينه
- گرفتگي تارهاي صوتي
- تورم صورت و گردن
- کاهش وزن
- خستگي
- کم اشتهايي


هنگاميکه سرطان به اندازه کافي رشد کرده و به ساير نقاط بدن نيز کشيده شود علائم زير بروز مي کنند:


- سردردهاي شديد
- احساس درد
- شکستگي استخوان ها
- ضعف
- خونريزي و لخته شدن خون


تشخيص
ـــــــــــــــــــــــــــ
آزمايش هاي مختلفي براي تشخيص سرطان ريه وجود دارد. پزشکان معمولا ميزان رشد سلول هاي سرطاني را درجه بندي مي کنند. اين امر به آنها کمک مي کند که تشخيص دهند که آيا سرطان به ساير نقاط بدن هم کشيده شده است و يا خير. به اين وسيله مي توانند روش مناسب درماني را مد نظر قرار داده و نتايج احتمالي را پيش بيني کنند. براي تشخيص درجه رشد مي توان آزمايش هاي مختلفي از جمله آنچه که در زير به آن اشاره شده است را انجام داد:


عکسبرداري از قفسه سينه توسط اشعه ايكس  ، MRI، سي تي اسکن ، PET اسکن


اگرچه کاربر هر يک از اين آزمايش ها متفاوت است اما همگي تصويري را که در آن رشد نا متعارف وجود دارد ارائه مي دهند. عکسبرداري از طريق اشعه ايکس به اين صورت است که يک شعاع نوري به داخل بدن فرستاده مي شود و تصاوير را به صورت فيلم ضبط مي کند در حاليکه ساير آزمايش ها شامل تصاوير کامپيوتري هستند.


تکه برداري از ريه
در اين روش قسمتي از بافت تومور موجود در ريه برداشته مي شود. سپس آنرا در زير ميکروسکوپ قرار مي دهند تا بررسي شود که آيا سلول هاي سرطاني در آن يافت مي شوند يا خير. اين کار هم از طريق وارد کردن يک سوزن به درون قفسه سينه و هم از طريق عمل جراحي امکان پذير است. در جراحي قسمتي از کل تومور برداشته مي شود که پزشکان اين امکان را مي دهد که نوع سرطان را نيز مشخص کنند.


Mediastinoscopy  و Bronchoscopy
در اين دو فرايند مجاري لوله اي شکلي به درون ريه ها هدايت مي شوند و به مناطقي که سرطان آنرا فرا گرفته است فرستاده مي شوند تا مناطق داراي رشد غير طبيعي را شناسايي کنند. در اين نوع آزمايش ممکن است که نمونه هايي از بافت براي تکه برداري برداشته شود.


آزمايش سلول هاي موجود در خلط
خلطي که از طريق سرفه از ريه ها بالا مي آيد وسيله خوبي براي آزمايش سرطان به شمار مي رود. از مزاياي اين روش اين است که مي تواند سرطاني را که از طريق اشعه ايکس شناسايي نمي شود را آشکار کند اما مکان دقيق تومور از اين طريق مشخص نمي گردد و لازم است که با آزمايش هاي ديگر همراه شود.


اگرچه تصوير برداري و ساير آزمايش هاي ذکر شده خيلي سريع بيماري را مشخص مي کنند ولي به دليل خطراتي که در بر دارند براي همه افراد پيشنهاد نمي شوند. بنابر اين بهتر است که ابتدا با پزشک خود در مورد ريسک ابتلا به سرطان ريه مشورت کنيد و بعد آزمايشات لازم را انجام دهيد.


روش ها درماني
ــــــــــــــــــــــــــــــ
اين بيماري شامل چند روش درماني مختلف است. يکي از آنها جراحي است ( زماني از اين روش استفاده مي شود که تومور سرطاني تنها در يک قسمت مشخص از ريه و گره هاي لنفاوي نزديک به آن مشاهده شود) ديگري پرتو درماني است ( با استفاده از اشعه ايکس و ساير تشعشعات سلول هاي سرطاني کشته مي شوند) شيمي درماني ( داروهايي که براي متوقف کردن سلول هاي سرطاني استفاده مي شوند حال چه به طور کلي آنها را از بين ببرند و چه از تقسيم شدن آنها جلوگيري کنند)


براي بسياري از بيماران اين روش هاي درماني، بيماري را به طور کلي از بين نمي برد و فقط در رشد سلول هاي سرطاني وقفه ايجاد مي کند و به بيمار اجازه ميدهد تا مدت زمان بيشتري را زنده بماند. اما بايد هميشه به پيشرفت هاي جديد علم پزشکي چشم اميد دوخت. به عنوان مثال BLP25 واکسني است که در آلبرتاي کانادا مورد مصرف قرار گرفت و با موفقيت بر روي سلول هاي غير ميکروسکوپيک سرطاني عمل کرد. بيماراني که تحت درمان اين نوع واکسن بودند 44 ماه بيشتر از بيماراني که تحت درمان عادي بودند عمر کردند. همچنين سرطان نتوانست کيفيت زندگي اين نوع بيماران را تغيير دهد.


نفس عميقي بکشيد
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــ

اگرچه سرطان ريه مي تواند در سالم ترين افراد هم بروز کند روش هاي معيني وجود دارند که مي توانند ريسک ابتلا به اين بيماري را کاهش دهند. اولين راه قطعي در پيشگيري متوقف کردن استعمال دخانيات مي باشد. روش صحيح زندگي کردن را برگزينيد و ورزش و نرمش را هيچگاه فراموش نکنيد. اما اگر هنوز هم مردد هستيد مي توانيد پيرامون اين بيماري با پزشک خود مشورت کنيد. او شما را با روش هاي متفاوت پيشگيري آگاه مي کند و نصايح مفيدي را در اختيار شما مي گذارد.   
تعداد بازدید:   ۳۴۷

چاپ خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >